REAS opublikował najnowszy raport o stanie polskiego rynku nowych mieszkań po II kwartale 2011 r. Co mówią najświeższe dane i liczby o sytuacji na rynku mieszkaniowym i w budownictwie?
Po pierwsze – nie dzieje się nic, co miałoby charakter wyraźnej zmiany. Trendy obserwowane od początku 2010 roku nadal trwają. Liczba transakcji obserwowana w dłuższym okresie ma niewielką tendencję wzrostową, jednak równie systematycznie rośnie wielkość oferty, gdyż w sprzedaży regularnie pojawia się w kolejnych kwartałach więcej mieszkań, niż zostaje sprzedanych. Dość spokojnie zachowują się także ceny. Wprawdzie w II kwartale 2011 przełamany został trend spadku przeciętnej ceny lokali wprowadzonych na rynek, ale trzeba pamiętać, że ten wskaźnik w dużym stopniu zależy od charakterystyki uruchamianych inwestycji. Po części wzrost jest konsekwencją faktu, iż deweloperzy po okresie wyczekiwania postanowili wreszcie rozpocząć sprzedaż większej liczby projektów położonych w lokalizacjach śródmiejskich i bliższych centrum, niż tańszych inwestycji, wprowadzanych głównie na rynek w pierwszym okresie po kryzysie. Trzeba też zauważyć, że wprawdzie ofertowe ceny nominalne nieco wzrosły, ale nadal nie są one w stanie dogonić szybko rosnącej w ostatnim roku inflacji.
Z drugiej strony wszyscy uczestnicy rynku zdają sobie sprawę z tego, że oferta nie może rosnąć w nieskończoność bez konsekwencji dla płynności finansowej firm. Nadal bowiem przedpłaty wnoszone przez klientów są dla większości deweloperów podstawowym źródłem finansowania budowy. Tymczasem coraz więcej mieszkań w sprzedaży przy zbliżonej liczbie sprzedawanych mieszkań oznacza coraz wolniejsze tempo wyprzedaży oferty. Jeśli dodać do tego stabilizację warunków udzielanych kredytów hipotecznych i zahamowanie wzrostu wynagrodzeń realnych, spowodowane inflacją, to obawy kondycję finansową części firm deweloperskich zaczynają mieć poważne podstawy.
Do tych obaw dochodzi jeszcze niepokój związany z przygotowywaną w sejmie ustawą o ochronie praw klientów firm deweloperskich. O wprowadzeniu takiej ustawy dyskutuje się w Polsce od ponad dziesięciu lat, ale tym razem szanse na jej uchwalenie wydają się być dość znaczne, choć czasu zostało bardzo mało. I w tym problem: w pośpiechu może powstać legislacyjny produkt, który niekoniecznie przyniesie więcej pożytku, niż zamieszania. Z pewnością ustawa taka bardzo wzmocniłaby firmy silne kapitałowo i już mocno uplasowane na rynku, jednocześcnie stawiając wysoko poprzeczkę dla nowych podmiotów, które chciałyby na ten rynek wejść. A to niekoniecznie musiałoby na koniec oznaczać, że mieszkania będą tańsze i lepsze jakościowo, nawet jeśli ryzyko zakupu istotnie zmaleje.
Kazimierz Kirejczyk, REAS
Więcej informacji o sytuacji na rynku znajdą Państwo w raporcie "Rynek Mieszkaniowy w Polsce - II kw.2011" dostępnym na stronie www.reas.pl
________________________________________________
REAS jest firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym, od 1997 roku współpracującą z deweloperami, bankami, inwestorami oraz innymi podmiotami działającymi na rynku. Począwszy od 2000 roku REAS prowadzi stały monitoring pierwotnego rynku mieszkaniowego i dzięki posiadanej wiedzy dostarcza szeroki zakres analiz rynku oraz formułuje długoterminowe prognozy wspomagające proces planowania strategicznego. REAS doradza także deweloperom na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, wspierając ich w procesie planowania i przygotowania produktu o najlepszym potencjale rynkowym. REAS specjalizuje się też w wycenach nieruchomości mieszkaniowych, a także skutecznie doradza i wspiera inwestorów w procesie pozyskiwania finansowania dla nowych inwestycji mieszkaniowych. Od 2007 roku REAS jest partnerem firmy Jones Lang LaSalle, światowego lidera doradztwa na rynku nieruchomości komercyjnych.
Kazimierz Kirejczyk, współzałożyciel i prezes REAS, należy do czołowych polskich ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce, wspierających jego rozwój od wczesnych lat 90. W latach 1991–1997 Kazimierz Kirejczyk aktywnie uczestniczył w programie doradczym Banku Światowego, USAID i Ministerstwa Budownictwa, którego celem było wsparcie reformy sektora mieszkaniowego w Polsce oraz kierował zespołem doradzającym pierwszym polskim deweloperom przy przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie następnie wykładał historię architektury. Wiedzę o procesach deweloperskich i finansowaniu inwestycji pogłębiał w Bausparkasse Schwaebisch Hall oraz w Wharton Real Estate Center w University of Pennsylvania. Kazimierz Kirejczyk jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomość. Przez wiele lat był Przewodniczącym Rady Fundacji „Dom Dostępny”. Jest również jednym z założycieli European Property Institute.
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sytuacja-na-rynku-deweloperskim-w-polsce-po-ii-kwartale-2011-r